Toimihenkilöt

Hallituksen jäsenet

 

Puheenjohtaja

Esa Lehikoinen, Turku

040 590 4945

puheenjohtaja (ät) tly.fi

Varapuheenjohtaja, Jurmon asemanhoitaja

Jorma Hellsten, Kaarina

040 562 8890

jurmo (ät) tly.fi

Sihteeri, nuorisojaoston pj

Tommi Glorioso, Masku

nuoriso (ät) tly.fi

Taloudenhoitaja

Olli Kanerva, Salo

0400 127 170

talous (ät) tly.fi

Tiedotusvastaava

Jari Kårlund, Sauvo

040 835 8313

tiedotus (ät) tly.fi

Jäsenvastaava, retkivastaava

Leena Tervaportti, Turku

050 344 6635

retket (ät) tly.fi

Aluevastaava (lintuhavainnot), Jurmon asemanhoitaja

Kim Kuntze, Tampere

050 343 2181

havainnot (ät) tly.fi

Myyntivastaava

Merja Tieaho, Turku

050 577 4814

myynti (ät) tly.fi

Linnustonsuojeluvastaava, kotisivuvastaava

Ina S. Tirri, Turku

linnustonsuojelu (ät) tly.fi
kotisivut (ät) tly.fi

Jäsenasiat

Jäsenrekisterin hoitaja: Birdlife Suomen hallintosihteeri Kirsi Peltonen kirsi.peltonen (ät) birdlife.fi, 09-4135 3300 (ark. klo 10-15), osoitteenmuutokset myös BirdLife Suomen kotisivujen kautta

Jurmon asemanhoitajat

Jorma Hellstén ja Kim Kuntze

Ukulin toimituskunta

Toimituskuntaan voit ottaa yhteyttä lähettämällä sähköpostia osoitteeseen ukuli (ät) tly.fi tai ottamalla suoraan yhteyttä toimituskuntalaisiin.

Mikko Oivukka, päätoimittaja, mikko (ät) oivukka.fi, 040 708 9722

Susanna Auvinen

Esko Gustafsson

Turkka Kulmala

Kim Kuntze

Aluerariteettikomitea

Aluerariteettikomitealle voi lähettää havaintoilmoituksia, kuvia alueella tavatuista harvinaisuuksista ja muuta postia osoitteeseen ark (ät) tly.fi

Markus Lampinen puheenjohtaja, markus.lampinen1 (ät) gmail.com

Ville Räihä sihteeri, vipera78 (ät) hotmail.com, Vihtharjunkatu 4B6, 24260 Salo

Mikael Nordström

Peter Uppstu

Paul Boijer

Arkistot

Havaintoarkisto Kim Kuntze

Lintuvesiarkisto Asko Suoranta Tiilentekijänkatu 3 b A, 20810 Turku, 0400-670 321

Lehtiarkisto Marja Tieaho

Suoarkisto Kim Kuntze

BirdLife Suomi -edustajat 2016-2017

Sebastian Andrejeff

Tommi Glorioso

Arto Kalliola

Jari Kårlund

Esa Lehikoinen

Mikko Oivukka

IBA-alueiden vastaavat

Läntisen Suomenlahden saaristo (Saaristomeren alue): Mikael Nordström miksu.nordstrom (ät) gmail.com, 0400-445 234

Mietoistenlahti: Jukka Sillanpää

Ruissalo: Jouko Lehtonen Jouko.Lehtonen (ät) turkuamk.fi, 0400-243 689

BirdLife Suomi -retkikummit

Hannu Allonen hannu.allonen (ät) fimnet.fi, 040-556 2811

Arto Kalliola arto.kalliola (ät) tekdome.fi, 040-591 5558

Markus Lampinen

Lennart Saari

Petri Vainio

Mikko Oivukka mikko (ät) oivukka.fi, 040-708 9722

Petri Laine

Petri Varjonen

Jorma Hellsten jorma.hellsten (ät) gmail.com, 040-562 8890

Mauno Mustakangas

Kim Kuntze

Jari Kårlund karlund.jari (ät) gmail.com, 040-835 8313

Lintujen pelastusasiat

Jari Lehto jari.lehto (ät) utu.fi, 040-530 9310

Nuorisojaosto

Puheenjohtaja Tommi Glorioso, nuoriso (ät) tly.fi, 044 096 8080

Toimikunnat

Havaintotoimikunta: puheenjohtaja Kim Kuntze

Petolintutoimikunta: puheenjohtaja Seppo Pekkala taatukki (ät) gmail.com, Vaskitorvenkatu 11 as 3, 20840 Turku, 045 113 0047

Suojelutoimikunta: puheenjohtaja Markus Ahola

Tutkimustoimikunta: puheenjohtaja Esa Lehikoinen

Tutkimusvastaava: Esko Gustafsson tutkimus (ät) tly.fi, Lauklähteenkatu 5 B 46, 20740 Turku, 050 3399 159

Ukuliverkko

Hannu Allonen

Jari Kårlund karlund.jari (ät) gmail.com, 040 835 8313

Sosiaalinen media

TLY:n Facebook

Petri Vainio (vastaava)

Kim Kuntze

Jari Kårlund

Mikko Oivukka

TLY:n Instagram

Petri Vainio

Mikko Oivukka

Jurmon lintuaseman Facebook

Kim Kuntze (vastaava)

Petri Vainio